Moje pasje...

Składniki kosmetyków (INCI)

Czego szukać w kosmetyku antycellulitowym?

Czego szukać w kosmetyku antycellulitowym?

 

Działanie aktywnych składników roślinnych zawartych w preparatach przeznaczonych do walki z cellulitem polega głównie na:

a) poprawieniu ukrwienia skóry poprzez pobudzenie mikrocyrkulacji w komórkach w celu przyspieszenia eliminacji produktów przemiany materii ( tzw. odtoksycznienie skóry)

b) pobudzeniu lipolizy (rozkładu tłuszczu), której efektem jest uwolnienie z komórek tłuszczowych wolnych kwasów tłuszczowych.

 

Działanie usprawniające krążenie, wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałające zatrzymywaniu wody w skórze mają wyciągi z następujących roślin:

- Bez czarny (Sambucus nigra)- eliminuje nadmiar wody w przestrzeniach międzykomórkowych;

Algi zielone i brunatne - zmniejszają tendencję do zastoju płynów, poprawiają krążenie limfatyczne, kwas alginowy ma zdolność wiązania toksyn;

-  Bluszcz (Hedera helix) - usprawnia krążenie;

-  Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) usprawnia krążenie.

Drugim celem preparatów antycellulitowych jest pobudzenie rozkładu tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Stąd obecność w składzie kosmetyków antycellulitowych, takich składników jak:

-  ksantyna (wyciąg z zielonej kawy);

rutyna (wyciąg z ruty zwyczajnej);

kofeina (wyciąg z kawy, guarany);

-  escyna (wyciąg z kasztanowca).


Należy w tym miejscu także wspomnieć o L-karnitynie, substancji naturalnie występującej w ludzkiej skórze. L-karnityna okazała się być substancją niezbędną w energetycznych przemianach kwasów tłuszczowych. Zwykle w zdrowym organizmie ilość karnityny jest wystarczająca, ale jej niedobory powodują zakłócenia w metabolizmie tłuszczy, a tym samym mogą sprzyjać pogłębianiu się cellulitu.


Kremy pomagają rozłożyć tłuszcz do kwasów tłuszczowych i wyeliminować jego zapasy z komórek tłuszczowych. Tłuszcze rozłożone do kwasów tłuszczowych, trafiają następnie do układu krwionośnego, gdzie stanowią łatwo dostępne źródło energii i podczas wysiłku fizycznego zostają spalone, dzięki czemu organizm pozbywa się ich na dobre. Jeśli natomiast nie połączymy stosowania tych preparatów z wysiłkiem fizycznym, wówczas uwolnione tłuszcze znowu zostaną upakowane w komórkach tłuszczowych.